pórovitost vlasů

Zajímalo vás někdy, jak vypadá struktura vašich vlasů a jak se o ně správně starat? No, to, jaký druh péče se bere jako optimální záleží z velké části na tom, jakou máte vlasovou porozitu. Co to je? Jde o úhel, který vlasové kutikuly svírají s vlasovým vláknem. Zkrátka to, jak daleko se vlasové kutikuly nachází od kůry vlasů. Kutikuly tak, pokud svírají větší úhel, obnažují externí strukturu vlasů. Role kutikul spočívá v ochraně vlasů a udržování jejich hydratace a dodávání hebkosti a lesku.

Proto by mělo být vaším prvním krokem směrem k optimální péči o vlasy zjištění toho, jakou máte vlasovou porozitu.

Vlasová porozita – jak zjistit, jakou máte!

Všechni vlasový maniaci a kadeřníci rozlišují mezi třemi základními typy vlasové porozity: nízká, střední a vysoká. Vlasovou porozitu můžeme určit tak, že se na vlas podíváme pod mikroskopem, či provedeme jednoduchý test (o kterém si řekneme zanedlouho). Začneme s nízkou vlasovou porozitou. Kutikuly vlasů s nízkou vlasovou porozitou k sobě skvěle přilínají a proto mají vlasy jemnou, hebkou texturu, která bez problému odráží světlo, čímž vlasům dodává krásný lesk. S vlasy se ale velice obtížně pracuje a dodání vyživujících substancí nějaký ten čas zabere. Vlasy jsou odolné vůči poškození. Vlasy s vysokou porozitou jsou naprostým opakem vlasů s nízkou porozitou. Co je charakterizuje? Nejdříve ze všeho je jejich mytí a sušení velice snadné. Vlasy ale snadno ztrácejí hydrataci, díky čemuž se snadno vysuší. Vlasové barvy a kosmetické přípravky se snadno dostávají do vnitřní struktury vlasů. A co střední vlasová porozita? Ta se velice obtížně definuje. Má charakteristiky jak vlasů s vysokou porozitou, tak vlasů s nízkou porozitou.

Jak se starat o vlasy s různých vlasových porozit?

Vlasy s vysokou porozitou

Nejlepší je dodávat jim léčebnou kúru hydratačními prostředky, kondicionéry a octovými přípravky. Aplikujte na ně poly-nenasycený vlasové oleje, jelikož jejich větší molekuly snadno penetrují otevřené vlasové folikuly. Mezi tyto oleje se řadí: olej z malinových semínek, saflorový olej, olej z jahodových semínek, olej z lněných semínek, olej z melounových semínek, olej z jablečných semínek. Během léčby používejte určité množství aloe a glycerinu, ale určitě to nepřehánějte, jelikož vedlejšími účinky v případě, že to přeženete, budou vysušené a statickou elektřinou nabité vlasy. Dalším skvělým řešením je aplikace různých druhů kondicionérů, ať už těch, které se absorbují, či těch, které musíme vymýt. Čas od časů použijte octové sérum, jelikož skvěle uzavírá vlasové kutikuly.

Vlasy s nízkou porozitou

O tento typ vlasů se stará nejlépe. Musíte si jen zapamatovat to, že nesmíte používat produkty obsahující proteiny, jelikož tyto produkty mohou vaše vlasy zatěžovat a v nejhorším případě i mastit. Namísto toho používejte rostlinné a v nejlepším případě přímo bylinné kondicionéry. Aplikujte nasycené oleje a kosmetická másla. Doporučujeme kokosový olej, palmový olej, babssuový olej a másla jako máslo Shea, mangové máslo a kakaové máslo.

Vlasy se střední vlasovou porozitou

Proteinové kondicionéry jsou v tomto případě skvělým řešením. Každých několik týdnů si do vlasů aplikujte mléko smíchané se žloutky. Kromě toho používejte mono-nenasycené oleje jako oříškový olej, papájový olej, švestkový olej, třešňový olej, broskvový olej, meruňkový olej, mandlový olej, avokádový olej, kyselinu arachidonovou, makadamiový olej a olivový olej. Vyhněte se produktům, které mohou dále otevírat vaše kutikuly a sáhněte po těch, které je uzavírají

Test vlasové porozity

Nebojte, je to test pro vás, který nemusí nikdy jiný kontrolovat. Stačí odpovědět na otázky níže. Připraveni? Tak pojďme na to!

MYTÍ VLASŮ
  1. Schnou vám vaše vlasy kratší či delší dobu?
  2. Dělá vám problém vaše vlasy navlhčit?
  3. Kdy vaše vlasy vypadají nejlépe? Ihned po mytí, několik hodin po mytí či hned před mytím?
  4. Máte problém s přesným mytím vlasů? Pokud ano, jaké produkty používáte?
VLASOVÝ STYLING
  1. Trvá vaším vlasům delší dobu, než se dostanou při načesání na druhou stranu hlavy zpátky do původní pozice?
  2. Deformují se vám vaše vlasy snadno poté, co se dostanou z gumičky?
  3. Připadá vám, že vaše vlasy nemají po česání žádný objem?
VZHLED VAŠICH VLASŮ
  1. Mají vaše vlasy přírodní a zdravý lesk?
  2. Jak preferujete své vlasy? Volně či v gumičce?
  3. V jakém stavu jsou vaše konečky?
  4. Jak často si vlasy žehlíte, barvíte či fénujete?
  5. Jaké kosmetické produkty pomáhají vašim vlasům či zhoršují jejich stav?
  6. Je péče o vaše vlasy intenzivní či pouze středně náročná?

Jak vidíte, je test porozity rozdělen na tři sekce, aby byl pro vás méně náročný. Sekce se dělí na MYTÍ VLASŮ, VLASOVÝ STYLING a VZHLED VAŠICH VLASŮ.

Pokud vám test nestačí, můžete najít další nápady, jak si otestovat svoji porozitu na internetu. Můžete se například setkat s metodou Touch And See Method či Flour And Coconut Oil Method. První metoda se skládá z pozorování toho, jak se vaše vlasy chovají v každodenních situacích, takže je například kontrolujete po mytí a také během dnes. Kontrolujete, jak reagují na různé podněty co se počasí týče. Druhá metoda zahrnuje posypání vlasů trochou mouky a aplikaci kokosového oleje. Pokud se vaše vlasy vysuší, máte vlasy s vysokou porozitou.

Znáte již svoji vlasovou porozitu?